Minule jsem říkal, že si budeme postupně povídat o různých lécích, které se do nás snaží dostávat farmaceutické firmy. A také jsme mluvili o tom, že celý farmaceutický průmysl před sto lety založil Rockefeller a nejde v něm vůbec o to, aby lidé byli zdraví, ale o něco úplně jiného. A i když medicína v některých věcech skutečně pomáhá, tak v celku je to spíše naopak, což jsme mohli ukázkově vidět během covidu.
No a jako první jsem si vybral statiny, což jsou léky snižující hladinu cholesterolu v krvi.
A je pravda, že hladinu cholesterolu skutečně snižují. A také víme, že lidem s vysokými hodnotami cholesterolu se ucpávají cévy, což může vést třeba k infarktům myokardu. Tedy na první pohled to vypadá vše správně a blahodárně.
Jenže v roce 2010 byla zveřejněna zajímavá metaanalýza. Metaanalýza zpracovává statisticky více již existujících vědeckých studií a může se zaměřit na údaje, které nejsou primárně zjišťovány v jednotlivých lékařských studiích. A tím pádem může pracovat s mnohem větším souborem dat nezatížených nějakým primárním zájmem.
Metaanalýzy jsou ve vědeckých kruzích vysoce hodnoceny, protože to jsou jakési nadstudie.
A tato metaanalýza zjistila, že lidé, kteří užívají statiny, nemají statisticky vyšší dobu dožití oproti lidem, kteří užívají kontrolní placebo. Statiny nepřinášejí tedy žádný pozitivní efekt na prodloužení doby života, ale přitom mají řadu nežádoucích účinků, mezi kterými je například zvýšené riziko diabetu nebo svalové potíže – takzvaná myalgie. Nervová vlákna jsou totiž obalena myelinovou pochvou, která je ze čtvrtiny tvořena cholesterolem, který statiny likvidují. A mimochodem v lidském mozku je koncentrováno nejvíce cholesterolu v těle, protože je potřeba právě k obalování nervových vláken. Cholesterol je tedy důležitá látka pro náš nervový systém a statiny se ho snaží likvidovat podobně jako třeba roztroušená skleróza.
Užíváním statinů si tedy člověk nepomáhá, ale přináší mu to rizika dalších onemocnění. Samozřejmě na jakékoliv námitky mají farmaceuti připravené výmluvy, na to mají vytvořená mediální oddělení. Jenže pokud se o to člověk začne skutečně zajímat, tak jsou tyto výmluvy velmi průhledné.
A co tedy znamená vyšší cholesterol v krvi? Znamená to, že cévy nejsou v pořádku a organismus se je snaží pomocí cholesterolu opravit. Někdy toto opravování může cévy skutečně zneprůchodnit, ale cholesterol není prvotní příčina, ale až následek. Často k tomu dochází, pokud v žilách probíhají nějaké zánětlivé procesy, a právě ty by bylo potřeba léčit. Ale tím se farmaceuti vůbec nezabývají. Stačí jim, když do lidí sypou statiny.